Animus Nedir?

Animus , Abstergo Sanayi tarafından icat edilen, geliştirilen ve satışı yapılan bir sanal gerçeklik cihazıdır. Kullanıcıya deneğin genetik anılarını görüntüleme ve üç boyutlu olarak harici bir ekrana yansıtma imkanı sağlar.

Cihaz Abstergo Animus Projesi ve Animi Geliştirme Programı sırasında etkin olarak kullanılmıştır. Animus Projesi’nde seçilen birden fazla deneğin genetik anıları incelenerek Suikastçı İtikadı ve/veya Cennet Parçaları hakkında bilgi sahibi olmak amaçlanmışken Animi Geliştirme Programı’nda Abstergo çalışanlarının eğitimi için kullanılmıştır.

Animus Omega olarak da bilinen en son model Animus, Abstergo tarafından geliştirilmiştir ve bir eğlence konsolu olarak satılmaktadır. Cihaz kaydedilmiş anılardan oluşan video oyunlarıyla uyumluydu ve cihazın satışlarıyla Tapınakçılar adına geniş halk kitlelerinin etkilenmesi hedeflenmişti.

İlk Animuslar

ACTC-Daniel Animus

Animus’un 2000 modeli

 

Animus Abstergo Sanayi tarafından 20. yüzyılın ikinci yarısında, daha önceden keşfedilmiş İlk Medeniyet teknolojisi sayesinde icat edilmiştir. Animus’un kullanılan yazılım mimarisi Anı Halkaları’nın keşfinden esinlense de bunların üzerine inşa edilmemiştir. Warren Vidic, cihazın geliştirilme safhasında liderliğini yürüttüğü genetik anı çalışmaları nedeniyle şu anda Animus Projesi yürütücüsü konumuna yükseltilmiş durumdadır.

1977 yılında Moskova’da çalışırken William Miles bir Animus prototipinin planlarını çalmış, ancak Tapınakçılar tarafından takip edilmişti. Hayvanat bahçesinde bir Suikastçı arkadaşıyla buluşan William tasarımı Suikastçı’ya vererek kaçtı, kaçmadan evvel ona Tapınakçılar’dan önce Animus’u inşa etmesini ve kendisini gelişmelerden haberdar etmesini tembihledi. Protvino yakınlarda çalışan bir bilim kadını olan Suikastçı bu planlara dayanarak nihayetinde kendi cihazını yapmayı başardı.

Animus’un kayıtlı en erken kullanımı 1980 yılına aittir; Dr. Vidic Denek 1 kod adlı, gerçek kimliği bilinmeyen erkek bir denekle çalışmaya bu tarihte başlamıştır. Bu deneyler sırasında Abstergo nihayet Aveline de Grandpré’nin genetik anılarına ulaşmayı başarmıştır. Ne var ki Animus’un bu versiyonu oldukça tutarsızdı ve deneğin ölümcül bir krize girmesine yol açtı. Tersliğin önüne geçmek için Vidic çalışma arkadaşı Aileen Bock’un ofis ve laboratuvarına gizli ses kayıt cihazları yerleştirerek onun Vekil Deneyi gözlemleri sayesinde kendi araştırmasını ilerletmeye çalıştı.

1983 yılında Vidic Animus’un daha tutarlı bir versiyonunu geliştirerek Animus Projesi’nin 4 numaralı deneği Daniel Cross ile çalışmaya başladı. Bu tarihten itibaren cihaz birçok kozmetik ve teknik değişiklik göstermiştir, ancak 2012 yılı itibarıyla Abstergo hâlâ cihaza son halini vermemiştir.

Bu sırada William Miles’tan cihaz planlarını alan Rus Suikastçı kendi Animus cihazını başarılı bir şekilde yapmış ve hücresinde diğer Suikastçı arkadaşlarıyla deneylere başlamıştı. Ne var ki Animus’ta uzun süreli seansların yan etkilerinden haberdar olmayan bu deneklerin birçoğu aklını yitirdi. Cihaz konusunda daha fazla fikir sahibi olmaya çalışan Suikastçı cihaza kendisi bağlandı, ancak bir süre sonra o da çıldırdı ve hücresindeki tüm arkadaşları üzerinde makineyi test etti. Suikastçı hücresi kısa bir süre sonra çılgınlığa sürüklenir ve dış dünyayla bağlantısını yitirirken akıl sağlığını yalnızca Suikastçı’nın kızı Galina koruyabilmişti.

2000 yılına gelindiğinde Animus’un görüntüsü bir televizyon koltuğunu andırıyordu ve düzgün çalışabilmesi için yoğun bir dış programlamaya ihtiyaç duyuyordu. Animus’un bu versiyonu Kasım 2000 yılında Abstergo Philadelphia yerleşkesine gelen Daniel Cross tarafından kullanıldı.

 

ACTC-New Animus

Animus’un 2002 modeli

Takip eden iki yıl içerisinde cihaz büyük teknolojik ve görsel değişiklikler geçirdi. Vidic’in asistanı Dr. Sung tarafından belirtildiği üzere 2000 model cihaza alışkın olan denekler yeni modelle etkileşime geçmekte zorlanıyorlardı. Yeni model daha çok bir yatağa benziyordu ve kromatik-metalik bir renkteydi, deneğin rahatı için uzanılan kısım hafifçe eğimliydi.

 

Animus 1.0

2002’ye gelindiğinde Abstergo çok daha fazla sayıda Animi üretimine geçmişti. Philadelphia yerleşkesinde büyük bir Animi odası inşa edildi, daha sonra böyle bir oda Roma yerleşkesinde de yapılacaktı. Paul Bellamy de dahil olmak üzere Büyük Temizlik sırasında ele geçirilen Suikastçılar, genetik anıları görüntülenmek üzere Philadelphia’daki Animi odasında tutulacaklardı.

 

AC1 Monitoring Desmond

Desmond Miles Animus 1.28’i kullanırken

 

Sonraki on yıl boyunca Animus’un görünümü pek az değişiklik gösterdi. 2012’de Animus 1.28 versiyonuna gelmişti ve önceki modellere göre çok daha konforluydu. Bu model asıl olarak Roma yerleşkesi laboratuvarındaki Animus Projesi’nde ve daha sonra, Roma yerleşkesi Animi odasında Animi Geliştirme Programı sırasında kullanılmıştır.

Kullanım sırasında Animus kullanıcının yüzünün önüne cam bir panel getirirdi, genetik anıların erişimi ve kontrolü bu cam ekrandan yapılırdı. Ne var ki Animus 1.28 fazla enerji tüketimi ve uzun kullanım seanslarının ardından aşırı ısınma gibi sorunlara sahipti; aşırı ısındığında cihazın mavi ışığı turuncuya dönüyordu.

 

Animus 2.0

“Bu bebek Abstergo’dan bulabileceklerinden iki kat daha iyi!”
–Rebecca Crane, kendi Animus cihazından bahsederken, 2012.
RebeccaII Animus

Rebecca Desmond’a kendi Animus versiyonunu tanıtıyor

 

 

Animus 2.0 Suikastçılar tarafından 2012 yılında geliştirilen Animus modelidir. Cihazı geliştiren ve bakımını üstlenen Rebecca Crane’e göre bu “bebek” Abstergo’da kullanılanlardan çok daha iyiydi. Rebecca Suikastçılar’ın Abstergo içerisindeki ajanı Lucy Stallman’ın kendisine gönderdiği kısmi şemalarla Animus’u geliştirmeye başlamış, sonrasında da çalışmalara öncülük etmişti.

Animus 2.0 heme fiziksel görünüm hem de sağladığı üç boyutlu görsellik yönleriyle Animus 1.28’den oldukça farklıydı. Örneğin yükleme sekansının arka plan rengi buz mavisinden beyaza dönmüştü ve yükleme sırasında yavaşça dolan bir anı animasyonu vardı.

Animus 2.0 ile birlikte televizyon koltuğu benzeri formuna geri dönen cihaz kullanıcıya daha fazla rahatlık sağlamaktadır. Ne var ki bu form nedeniyle genetik anılara ulaşmak ve kullanıcıyı Animus’a bağlamak için kullanıcının koluna bir sonda bağlanması gerekmektedir. Tüm bu geliştirmelere rağmen Animus hâlâ geç veri aktarımı ve uzun süreli kullanımlarda ortaya çıkan Kanama Etkisi gibi sorunlardan muzdaripti.

ACB Desmond Animus in the Van

Desmond minibüsün içinde Animus 2.01’i kullanıyor

 

Yeni Animus modeli kullanıcının cihazla harici bir kaynakla iletişime geçmesine, örneğin veritabanı benzeri veri paketleri yükleyerek kullanıcı tarafından görüntülenebilmesine olanak tanıyordu. Desmond Miles’ın 2012’de Suikastçılar’ın yanında bulunduğu dönemde, Suikastçı çalışanı ve tarihçi Shaun Hastings bu özelliği etkili bir şekilde kullanmış, kullanıcıya tarihi kişiler ve yerler hakkında birçok bilgi sunmuştur.

Animus 2.03 ayrıca Desmond komaya girdikten sonra yaşam destek ünitesi olarak da işlev görmüştür. Bu sırada Animus veritabanı girdilerini yazma görevini Clay Kaczmarek‘in sanal benliği devralmıştır.

Animus 3.0

AC3 Animus 3.01

Büyük Tapınak’ta kurulmuş olan Animus 3.0

Koma halinden uyandıktan sonra Desmond atalarından bir başkasının anılarını yaşamak için Animus 3.0’a bağlanmıştır. Animus 2.0’da olduğu gibi Shaun Animus 3.0 için veritabanı girdilerini yazmıştır. 3.0 versiyonu Desmond komadayken geliştirilmiştir; bu versiyon yeni kullanıcı arayüzü ve kukla hareket kontrollerinde bazı geliştirmeler gibi yazılım değişikliklerini içermektedir. Bu versiyonda Animus donanımsal açıdan değişikliğe uğramamıştır.

Animus bu versiyonda görünüş olarak değişikliklere uğrasa da Animus 2.0’dan çok büyük bir farklılık göstermez. Temel değişiklik Animus parçalarında, özellikle de baş ve kol kısımlarındadır; artık çalışmak için sandalyeye bağlanması gerekmeyen cihaz herhangi bir düz yüzeyde de çalışabilir. Bu değişiklik cihazı çok daha portatif hale getirmiştir, Animus böylece üç kutu halinde Rebecca, Shaun ve William Miles tarafından Büyük Tapınak’a getirilebilmiştir.

 

Animus konsolu

2012 sonlarında Animus ve DDS teknolojisi isteyen herkesin, DNA bilgileri cihazda bulunan herhangi birinin genetik anılarını görüntüleyebileceği bir noktaya ulaşmıştır.

Abstergo Sanayi’nin bir kolu olan Abstergo Medya bu teknolojiyi kullanıcıların tarih içerisinde ilgilerini çeken herhangi bir noktaya gidebilmelerini, ya da kendi genetik anılarını keşfedip yükleyebilmelerini sağlamak üzere geliştirmiştir.

Animus, Animi Geliştirme Programı’na benzer bir interaktif eğlence sunan bir oyun konsolu olarak ya da insanların yıllar önce karşılaştıkları kişileri ve/veya yerleri hatırlamalarını sağlayacak bir vizör olarak satıştaydı. Abstergo ayrıca sundukları tarihsel kişilerin hayatlarına dair bilgiler de sunmaktaydı, bu Erudito’nun ağı hackleyerek kullanıcılara gerçeği açıklamasına yol açmıştır.[10][11]

Animus Omega

AC4 Animus Omega

Montreal’deki Animus Omega Bilgisayarı

 

2013 yılında Abstergo Medya Montreal birimi Desmond Miles’ın DNA’sından toplanan genetik anılar üzerinde araştırma ve analiz yapmak üzere Animus Omega’yı geliştirmiştir. Bu proje şirket içerisinde Denek 17 Projesi olarak bilinmektedir.

Montreal birimi çalışanlarına bu anıların Abstergo Medya’nın gelecekte çıkaracağı oyunlar için yapılan bir araştırmanın parçası olduğunu söylemiştir, ne var ki gerçekte bu anılar Abstergo Sanayi tarafından İlk Medeniyet ve Cennet Parçaları hakkında bilgi toplamak üzere kullanılmıştır.

Ayrıca kullanması gereken programları bilen bir hackerın Omega modelinin işletim sistemi çekirdeğine girmesi de mümkündür. 2013 yılının Ekim ayından Aralık ayına kadar Montreal birimi IT departmanının başı olan John, bir Abstergo Medya araştırma analistine Animi’yi hacklemesini ve Suikastçılar’a ulaştırılmak üzere bir video dosyası indirmesini söylemiştir. Bunun ardından analistin korunmayan her Animus cihazını hacklemesi ve Abstergo ana bilgisayarlarında saklanan bazı gizli dosyaları görüntülemesi mümkün olmuştur.