Divinity: Original Sin 2 için Beta Sürümü Yayınlandı!

Divinity Original Sin 2 4k, HD Games, 4k Wallpapers, Images ...

Sonunda bekleyiş bitti!

Divinity: Original Sin 2 için hazırladığımız Türkçe yamanın Beta sürümü artık erişilebilir durumda! Koddan ve tekrarlardan arındırılmış hâlde 1.000.000 kelimeden fazla metin bulunan bu oyunun çevirisini tamamlayıp sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyoruz! Abonelerimiz üyelik ekranındaki “İndirmelerim” kısmına girerek yamanın Beta sürümünü indirip kurabilir! Biliyoruz çok beklediniz ama Beta’da sizleri nelerin beklediğini, nelerin farkında olduğumuzu ve sürecin nasıl işleyeceğini şöyle anlatalım:

Oyun tamamen, bütün görevleriyle test edilmedi. Yalnız bulabildiğimiz ya da gözümüze çarpan bütün İngilizce kalmış satırları arayıp düzelttik. Betayı size açmadan önce de kısa bir test yaptık kendimizce, bu testten çıkan 2.000 küsür resimde karşımıza çıkan hataların düzeltmesini de yaptık aynı şekilde. Bu testte birden fazla karakterle hem tek oyunculu hem co-op denendi, o yüzden siz de ilerlerken özellikle ana senaryoda umuyoruz çok hataya rastlamayacaksınız. Yönetim değişimiyle yapılan düzenlemelerden sonraki birkaç aylık sürede projeye sürekli devam ettiğimiz yaklaşık 10 kişilik ekiple; hem eksik kalmış, hem değişen hem de yeni güncellemelerle gelen toplamda 400.000 (ufak testle yapılan düzenlemeleri de eklersek 500.000) kelimelik metin düzenlemesi yapmış oluyoruz.

Alfa sürümdeki sorunlara sebep olan proje yöneticisi görevi bıraktıktan sonra gerek terim, gerek çeviri tutarlığını sağlamak ve kaliteyi arttırmak için birçok düzenleme yaptık. Yalnız bu süreçte ekipten de çıkarılan bazı çevirmenlerin o zamana kadar yaptığı çevirilerin maalesef tamamını elden geçiremedik. Yani hâlâ yerine uymayan ya da eski sürüm satırlara ait metinler görebilirsiniz. Bunun için tekrar özür diliyoruz, böyle bir duruma sebep olan yöneticilerin ve çevirmenlerin görevine daha önce son vermeliydik, bizim hatamız.

Beta süresince oynarken siz de karşılaştığınız hata görüntülerini biriktirip, oyununuz bittiğinde paket halinde Discord sunucumuzdan bize ulaştırabilirseniz kıyıda köşede kalmış diğer yerleri de düzeltebiliriz. O sırada yine kendi çeviri ve denetim araçlarımızla standart imla, noktalama ve tutarlılık hatalarını düzelteceğiz. Oyunu bozan bir sorun olmaması gerekiyor ama yine çok büyük bir hata ortaya çıkarsa düzelterek Beta sürümüne bir güncelleme getirebiliriz.

Yalnız bir ricamız olacak. Bir anda herkes yükleneceği için Discord sunucumuzda ve diğer mecralarda yoğunluk olacak. Sorularınızı her şekilde yanıtlayacağız ama lütfen önce yama sayfasındaki kurulum notlarına ve Discord sunucumuzdaki sık karşılaşılan kurulum hatalarının çözümlerine bir göz atın ki zaman kaybetmeden herkese ulaşabilelim.

Bize bu zamana kadar destek olan herkese verdiğimiz rahatsızlık için tekrar özür diliyor ve hepinize iyi oyunlar diliyoruz 🙂